Dostarczamy nasze wyroby bezpośrednio do największych zakładów produkujących drzwi i okna. Ponadto dystrybucja odbywa się poprzez sieć dużych hurtowni, autoryzowanych punktów sprzedaży i sklep fabryczny. Oprócz tego na terenie całego kraju operują nasi Doradcy techniczno-handlowi.
Strona główna > Metalplast-Częstochowa Sp. z o.o. > Historia
 
O firmie
Historia
Kontakt
Proces produkcyjny
Człowiek i technologia
Nowości
 


 
Nasza spółka "Metalplast-Częstochowa" cieszy się już ponad 100-letnią tradycją. Historia przedsiębiorstwa sięga XIX wieku, kiedy to w 1899 r. powstała firma prywatna pod nazwą "FABRYKA OKUĆ BUDOWLANYCH HOROWICZ I SPÓŁKA", która zajmowała się produkcją zamków drzwiowych, zamknięć okiennych, zawiasów oraz kłódek.

W czasie okupacji fabryka produkowała dla potrzeb wojska. Po II wojnie światowej zakład został uruchomiony przez grupę robotników na czele ze Stefanem Kurowskim, mianowanym Dyrektorem zakładu. W tym czasie zakład produkował okucia budowlane oraz w dalszym ciągu części dla potrzeb wojska.

W 1968 roku, na podstawie art. 18, ust. 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz.U. Nr 18 poz. 111 z 1950 r.) na bazie Zakładu Horowicz i Spółka oraz Zakładów Okuć Budowlanych, zrzeszających drobne zakłady produkujące okucia meblowe i drzwiowe, powstają Zakłady Elementów Wyposażenia Budownictwa Metalplast-Częstochowa, funkcjonujące pod nadzorem Zjednoczenia Przemysłu Okuć i Instalacji Budowlanych. Już wtedy zaczęto myśleć o rozbudowie zakładu. Opracowany został 3-etapowy projekt inwestycyjny obejmujący zagospodarowanie terenów przy ul. Krótkiej. W ramach I etapu oddano budynek produkcyjny z galwanizernią.

Do realizacji kolejnych etapów nie doszło. Na początku lat 70-tych zwiększono dotacje inwestycyjne, w efekcie, czego rozpoczęto budowę hali produkcyjnej o powierzchni 2500 m2, którą oddano do użytku 1977 roku. W następnych latach wybudowano budynek socjalno-administracyjny oraz halę magazynową, zakupiono wiele nowoczesnych wydajnych maszyn i urządzeń. Już wówczas produkowane wyroby odznaczają się wysoką jakością i funkcjonalnością.

Lata 90-te XX wieku to program Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Największym udziałowcem zostaje NFI Octava obejmujący 33% akcji firmy, 27% należy do pozostałych NFI, 25% akcji do Skarbu Państwa oraz 15% do osób fizycznych. Na początku XXI wieku spółka Metalplast - rynkowy lider w produkcji zamków drzwiowych i okuć budowlanych jest w kręgu zainteresowań wielu inwestorów strategicznych, zainteresowanych potencjałem rozwojowym firmy i renomą na rynku polskim.

W lipcu 2004 roku dochodzi do transakcji, w wyniku, której 60% udziałów obejmuje francuski koncern SECURIDEV, notowany na paryskiej giełdzie. Francuska grupa jest inwestorem branżowym posiadającym swoje zakłady produkcyjne we Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii oraz na Węgrzech. W lipcu 2005 roku grupa Securidev staje się właścicielem ponad 98% akcji spółki Metalplast-Częstochowa S.A.
 
© Metalplast-Częstochowa Sp. z o.o.